5 powodów, dla których warto zadaszyć basen kąpielowy


Wielu posiadaczy domków jednorodzinnych z dużą przestrzenią ogrodową decyduje się na wybudowanie basenu. W końcu kto nie marzy o relaksie nad wodą, w szczególności w wolny, niezwykle upalny dzień? Pomimo tego, że basen kąpielowy to naprawdę super sprawa, to jednak warto o niego odpowiednio zadbać. W tym celu kupuje się różnego rodzaju środki, jak na przykład algi i chlor, aby kontrolować poziom pH wody w basenie, a także zmniejszyć ilość glonów. Kupuje się również specjalne osłony, które zapobiegają wpadaniu do zbiornika różnego rodzaju zanieczyszczeń. W tym artykule znajdziesz aż 5 powodów, dla których warto zadaszyć basen, aby móc korzystać z niego jak najdłużej.

Utrzymanie czystej wody dłużej

Dzięki wykorzystaniu zadaszenia do basenu, możesz przez o wiele dłuższy okres utrzymać wodę czystą. Ogranicza się w ten sposób wpadanie owadów, liści czy innych zanieczyszczeń, których wyciąganie może być uciążliwe. Ma to swoje kolejne zalety – nie dość, że nie będziesz musiał tak często wymieniać wody, to również ograniczysz częste sprzątanie ścianek basenu. To z kolei pozwala na ogromną oszczędność czasu, a także pieniędzy na odpowiednich środkach sprzątających. Kąpiel w czystej wodzie jest o wiele zdrowsza, szczególnie dla dzieci, które mają jeszcze wrażliwą i delikatną skórę. Również ma to ogromne znaczenie w przypadku alergików szczególnie narażonych na działanie wszelkiego rodzaju alergenów.

Ograniczenie parowania wody

W przypadku, kiedy basen jest odkryty, pod wpływem działania gorącej temperatury ze słońca, a także silnych wiatrów, woda może parować do atmosfery. Obliczono, że średnio na dobę poziom wody może spadać aż o 1 milimetr, co w przypadku kilkumiesięcznego sezonu kąpielowego, okazuje się bardzo szybkie. Dlatego trzeba się wtedy liczyć z jej ubytkami, które następnie trzeba uzupełniać, najczęściej z własnej sieci wodociągowej doprowadzonej do ogrodu. Zadaszenie ogranicza to parowanie, a to się również tyczy dużej oszczędności wody (co jest zgodne z zasadami ochrony środowiska), jak i oczywiście pieniędzy, którą wyda się na rachunki.

Utrzymanie wyższej, stabilnej temperatury wody

Zadaszenie, też w zależności od jego koloru, pozwala na podgrzewanie wody do relaksującej kąpieli. Dzięki temu możesz przedłużyć swój sezon kąpielowy (a także prawdziwie wakacyjną atmosferę) nawet o dwa miesiące! Co więcej, w trakcie mroźnych dni, dzięki wykorzystaniu zadaszenia, woda nie zamarza i utrzymuje swoją temperaturę na względnie stabilnym poziomie. Dodatkowym atutem tej zalety jest to, że nie trzeba czekać aż woda się ogrzeje, od razu można do niej wskoczyć i cieszyć się spokojem lub świetną zabawą.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Słońce, szczególnie w samo południe, nie działa zdrowo na skórę, szczególnie tę dziecięcą, która szczególnie narażona jest na poparzenia i działanie promieni UV. Ultrafiolet pomimo tego, że ma swoje pozytywne aspekty, to jednak w przypadku, kiedy do skóry dociera jego zbyt duża ilość może prowadzić na przykład do przyśpieszenia starzenia tkanek. Jest to oczywiście uciążliwe, tym bardziej, że w największy upał przyjemna, basenowa kąpiel pozwoli schłodzić się i poczuć ulgę przed wszechobecną spiekotą. Dodatkowo przebywanie w zbiorniku, kiedy słońce jest w zenicie, przyczynia się do występowania udarów. Zadaszenie zatrzymuje działanie promieni słonecznych pozwalając na spokojną, zdrową kąpiel nawet przez kilka godzin!

Ochrona przed ulewami i innymi warunkami atmosferycznymi

Zadaszenie ochroni basen, jak i ludzi którzy w nim przebywają przed deszczem, burzami, ulewami i innymi zdarzeniami atmosferycznymi. Pozwala to na kąpiel nawet w brzydką pogodę, a dodatkowo chroni basen przed zanieczyszczeniami przenoszonymi za pomocą kropel wody. Woda z deszczu nie jest krystalicznie czysta, a nierzadko po nim, na dnie basenu pojawia się piaskowy osad, którego trudno się pozbyć, kiedy jest on napełniony. Dodatkowo kwaśny deszcz obniża poziom pH wypełnionego zbiornika powodując, że woda w nim staje się kwaśna, co następnie trzeba regulować odpowiednimi środkami. Innymi słowy, ponownie kolejną zaletą zadaszenia jest oszczędność pieniędzy!

Dla poprawnego funkcjonowania ta strona korzysta z plików cookies - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.