Basen w domu - na co zwrócić uwagę?


Basen wewnętrzny to już nie tylko luksus kojarzony głównie z drogimi, zagranicznymi hotelami. Coraz częściej decydują się na nie osoby prywatne chcące cieszyć się możliwością pływania przez cały rok, niezależnie od pogody i temperatury panującej na zewnątrz. W niniejszym tekście podpowiemy Państwu, co należy zrobić, aby domowy basen był komfortowy w użytkowaniu przez długie lata.

Basen w domu - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego wyprodukowane zostały wszystkie urządzenia techniczne wykorzystywane w naszej domowej pływalni, np. odpływy denne i skimmery. Wybór ograniczony jest w zdecydowanej większości przypadków do tylko trzech materiałów:

tworzywo sztuczne – najniższa trwałość i najgorsze parametry użytkowe, zaletą jest tutaj jednak niższa cena

brąz – wariant pośredni pod względem ceny, znacznie lepsze parametry użytkowe i trwałość w porównaniu do tworzyw sztucznych, świetny stosunek ceny do jakości

stal nierdzewna – materiał ten w ostatnich latach jest nieco droższy od brązu, zaletą urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej jest natomiast stosunkowo długa żywotność eksploatacyjna, a także bardzo niskie koszty konserwacji

Jaki typ basenu wybrać – ze skimmerem, czy z rynną przelewową?

Decydujące znaczenie ma tutaj wielkość basenu, który zamierzamy zbudować. Skimmery, czyli filtry powierzchniowe połączone z pompą wymuszającą ruch wody, nie tylko oczyszczają wodę z zanieczyszczeń, lecz również działają jak dozownik chloru, który usuwa niepożądane bakterie i osady. Rozwiązanie ze skimmerem jest opłacalne w przypadku raczej niewielkich domowych pływalni, ponieważ aby oczyszczanie wody było wydajne, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej liczby tego typu urządzeń.

Jeżeli natomiast zamierzamy zbudować w swoim domu dużą pływalnię, w której bez problemu będziemy mogli przeprowadzać jednostki treningowe, konieczne jest zastosowanie rynny przelewowej. Jest to system poboru wody z niecki basenowej, który zapewnia bardzo dobry obieg wody i wydajną filtrację – procesem uruchamiania pomp i załączania filtrów zarządza tutaj specjalistyczny sterownik, który odbiera od czujników informacje o poziomie wody. Cena tego rozwiązania jest jednak znacznie wyższa w porównaniu do zbiornika skimmerowego.

Dla poprawnego funkcjonowania ta strona korzysta z plików cookies - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.