Ile kosztuje utrzymanie basenu


Polacy coraz częściej decydują się na budowę własnego basenu ogrodowego – na taki luksus mogą sobie pozwolić bowiem już nie tylko najbogatsi, lecz również szeroko pojęta klasa średnia. Duża konkurencja wśród firm zajmujących się realizacjami tego typu obiektów skutkuje stopniowym obniżaniem cen materiałów, usług, a także urządzeń technicznych.

Dzisiaj zajmiemy się jednak nie kosztami budowy, lecz utrzymania basenów. Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje utrzymanie basenu?

Jest to oczywiście zależne od wielkości naszego obiektu – prosimy pamiętać, że koszty wskazane w naszym artykule zostały uśrednione i mogą się wahać z uwagi na np. zastosowane rozwiązania technologiczne, jakość urządzeń i inne, indywidualne czynniki.

Przyjrzyjmy się najpierw kosztom stałym, w których skład wchodzi oświetlenie, ogrzewanie, środki chemiczne przeznaczone do utrzymania odpowiednich parametrów wody, a także oczywiście koszt samej wody, którego jednak nie będziemy tu uwzględniać.

O ile oświetlenie to kwestia całkowicie indywidualna i możemy nie ponosić absolutnie jakichkolwiek opłat z tego tytułu w przypadku użytkowania basenu wyłącznie za dnia, to jeżeli chcemy popływać zimą, nie unikniemy opłacenia kosztów ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem może być tutaj zamontowanie kolektorów słonecznych, sama instalacja urządzeń może co prawda kosztować około 10 tysięcy złotych, jednak po jakimś czasie z pewnością się zwróci. Można również postawić na ogrzewanie gazowe lub elektryczne, nie unikniemy wówczas jednak wydatku od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Koszty chemii basenowej i serwisu

Środki pozwalające utrzymać odpowiednie parametry wody raczej nie należą do tanich, więc musimy pogodzić się z wydatkiem oscylującym w granicach 300 – 500 zł na sezon. Konieczny może być również zakup testerów do badania pH wody, które kosztują kolejne kilkadziesiąt złotych.

Zwykle przed rozpoczęciem sezonu letniego należy poddać basen czynnościom serwisowym, co kosztuje od 400 do nawet 1000 zł. Kolejny serwis należy wykonać po zakończeniu sezonu, to właśnie wówczas następuje konserwacja urządzeń i zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, na taki serwis wydamy około 500 zł.

Utrzymanie przydomowej pływalni powinno nas więc kosztować w granicach 2000 zł na sezon – jest to więc bardzo niski koszt w porównaniu do komfortu, jaki oferuje nam taki obiekt.

Dla poprawnego funkcjonowania ta strona korzysta z plików cookies - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.