Jak dbać o czystość wody w basenie ogrodowym?


Utrzymanie odpowiedniej czystości wody, to zadanie, z którym mierzy się absolutnie każdy właściciel basenu ogrodowego. Jak jednak zrobić to optymalnie pod względem kosztów, a także efektywności? Na to właśnie pytanie odpowiemy w dzisiejszym tekście.
 

Filtracja w basenach ogrodowych

Z tym zadaniem dobrze poradzą sobie specjalne pompy filtrujące ze skimmerem, które najpierw zasysają wodę, później filtrują ją przez różnego rodzaju media, a następnie oddają czystą wodę z powrotem do naszego rekreacyjnego zbiornika. Pozbędziemy się dzięki temu wszelkiego rodzaju zabrudzeń wody. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment pomp filtrujących przeznaczonych do basenów ogrodowych o różnych wymiarach, zalecamy jednak wybór renomowanych producentów, bowiem ich wyroby cechują się z reguły dłuższą żywotnością.

Metody uzdatniania wody

Zdecydowanie najczęściej stosowana jest metoda chlorowania wody – metoda ta pozwala bowiem zapobiec mętnieniu wody, powstawaniu nalotów, a także brzydkich zapachów. Chlor wykazuje ponadto silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że kąpiel jest bezpieczna dla nas i dla naszych dzieci. Na rynku dostępne są specjalne dozowniki, do których wsypuje się tabletki z chlorem.

Istnieje również metoda alternatywna, czyli ozonowanie wody, która w odróżnieniu od chlorowania, nie powoduje zaczerwienienia oczu. Systemy ozonowania wody są jednak z pewnością nieco droższe od rozwiązań wykorzystujących chlor.

Oczyszczanie mechaniczne basenu ogrodowego

Aby zadbać o klarowność wody w basenie ogrodowym, konieczne jest również czyszczenie zbiorników w regularnych odstępach czasu. Producenci prześcigają się tutaj w oferowaniu coraz to bardziej zaawansowanych rozwiązań, dlatego na rynku znajdziemy już nie tylko szeroką gamę produktów do zbierania zabrudzeń z powierzchni wody, np. kijów teleskopowych z siatką, lecz również nowoczesne odkurzacze do mechanicznego oczyszczania dna i ścianek zbiornika.

Jeżeli wiemy, że nie będziemy korzystać ze zbiornika w najbliższych dniach, warto go przykryć specjalną matą, dzięki czemu wszystkie zabiegi będą zdecydowanie mniej uciążliwe.

Dla poprawnego funkcjonowania ta strona korzysta z plików cookies - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.