Sauna w domu - o czym pamiętać projektując domową saunę?


Wielu osobom posiadanie sauny we własnym domu automatycznie kojarzy się z jakimś niebywałym luksusem, na który stać jedynie najbogatszych. Jednak dzięki rozwojowi technologicznemu, w obecnych czasach dostęp do tego rodzaju udogodnień jest znacznie szerszy. Ponieważ jednak sauny wciąż nie są u nas tak popularne, jak choćby w Finlandii, czy w Rosji, często trudno znaleźć informacje na temat ich prawidłowego projektowania. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się poruszyć ten temat w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Sauna w domu - o czym pamiętać projektując domową saunę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wcale nie trzeba dysponować dużą wolną powierzchnią w domu lub mieszkaniu – spokojnie wystarczy nawet 1,5 – 2 m2. Łaźnię bez problemu możemy urządzić w wolnym pokoju, najlepiej w takim, w którym znajduje się bezpośrednie wyjście na balkon lub taras, a także w łazience.

Koniecznie należy zadbać również o wykonanie odpowiednich przyłączeń. W przypadku łaźni suchej wymagania są minimalne – wystarczy przyłącze elektryczne. Inaczej wygląda sprawa, jeżeli zależy nam na wariancie parowym: konieczne jest wówczas nie tylko przyłącze elektryczne, lecz również wodne. Wiele osób decyduje się ponadto na zainstalowanie natrysku. Niezbędne jest natomiast zainstalowanie systemu odprowadzającego skroplinę do kanalizacji, a także zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

A skoro już przy wentylacji jesteśmy…

Właściwa wentylacja w saunie to podstawa

To właśnie w tym obszarze najczęściej popełniają błąd osoby samodzielnie projektujące domową łaźnię. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, jeżeli jednak mimo to, chcemy samemu zrobić wszystko, od A do Z, pamiętajmy koniecznie o zachowaniu przynajmniej kilkucentymetrowego odstępu pomiędzy ścianami łaźni i ścian pomieszczenia, w którym ona się znajduje.

Jeżeli powierzchnia naszej łaźni nie jest specjalnie duża, w zupełności wystarczy nam wentylacja grawitacyjna, która nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń. Prosimy pamiętać jednak, że wlot powietrza trzeba zainstalować od razu pod piecem, wylot natomiast w jak największym oddaleniu od wlotu.

Aby zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa, należy przewidzieć odpowiednią odległość między piecem, a ławkami. Odległość ta praktycznie zawsze podana jest w instrukcji użytkowania wydanej przez producenta pieca.

Dla poprawnego funkcjonowania ta strona korzysta z plików cookies - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.