Glony, basen i pokrywa solarna


Algi to jedno z największych utrapień, z którymi zmagać się muszą praktycznie wszyscy użytkownicy przydomowych pływalni. Kiedy glony się już pojawią, bardzo trudno jest się ich pozbyć. W wielu przypadkach jest to niezwykle długotrwały proces i to nawet pomimo regularnego stosowania odpowiednich środków chemicznych i utrzymywania parametrów wody na prawidłowym poziomie. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy jednak wdrażając dodatkowe zabiegi profilaktyczne - mamy tutaj na myśli użycie specjalnych przykryć basenowych w postaci np. pokrywy solarnej (folii solarycznej), zwłaszcza w wersji nieprzezroczystej.

Glony, basen i pokrywa solarna

Dobrze dobrana, szczelna pokrywa solarna oznacza dla miłośników kąpieli cały szereg korzyści. Przede wszystkim chroni ona basen zewnętrzny przed przedostawaniem się do wody zanieczyszczeń z zewnątrz, np. liści, które dostarczają pożywienia dla alg, a jednocześnie znacznie ogranicza ilość przedostającego się światła. Dzięki niej możliwe jest zahamowanie rozwoju glonów, zwykle w zbiornikach przykrywanych spada również zużycie chemii basenowej, co oczywiście przekłada się na oszczędności dla użytkowników.

Stosowanie pokrywy solarnej polecamy również ze względów estetycznych, najwięcej przyjemności dostarcza przecież kąpiel w krystalicznie czystej wodzie wolnej od wszelkich osadów. Jeżeli zdecydują się Państwo na wyposażenie swojego basenu w nowoczesną folię solaryczną, dostępną choćby w naszej ofercie, rzadziej wystąpi konieczność mechanicznego oczyszczania wody.

Jaka pokrywa solarna zapobiegnie szybkiej utracie temperatury wody basenowej i ograniczy glonom możliwość przeprowadzania fotosyntezy?

Jeżeli nie chcemy zakładać całkowicie nieprzezroczystej pokrywy solarnej, doskonałym wyborem będą produkty dwubarwne, stanowiące dobry kompromis pomiędzy ogrzewaniem wody i ochroną zbiornika przed glonami. Część wierzchnia w przypadku tego typu rozwiązań jest przezroczysta i stosunkowo ciemna, dzięki czemu transmisja ciepła jest wprawdzie ograniczona, lecz nadal występuje. Natomiast warstwa folii znajdująca się bliżej wody utrzymana jest w jaśniejszym kolorze, jednak jest nieprzezroczysta - glony mają więc dużo trudniejsze warunki do życia i namnażania się.

Chętnie Państwu doradzimy przy wyborze odpowiedniego przykrycia, możemy je również Państwu dostarczyć i fachowo zamontować. Zapraszamy do kontaktu!

Dla poprawnego funkcjonowania ta strona korzysta z plików cookies - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.