Podgrzewanie wody w basenie – rodzaje i metody ogrzewania wody basenowej


Przy panujących w naszym kraju temperaturach powietrza trudno sobie wyobrazić kąpiele w komfortowych warunkach przez cały rok bez zastosowania nowoczesnych urządzeń. Jaki sprzęt do podgrzewania wody basenowej wybrać? Które rozwiązanie zagwarantuje nam niskie koszty eksploatacyjne? Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo z naszego artykułu!

Podgrzewanie wody w basenie – polecane rozwiązania

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest pompa ciepła, która nadaje się do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Działanie pompy jest stosunkowo proste – pobiera ona ciepło z powietrza i oddaje do wody. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, urządzenie to jest w stanie zapewnić, a następnie utrzymać żądaną temperaturę niezależnie od warunków pogodowych.

Zaawansowane technicznie pompy, które wykorzystuje się do podgrzewania wody w basenie, pozwalają uzyskać nawet od 5 do 7 kW ciepła na każdy zużyty do jego produkcji kW energii elektrycznej. Jest to więc bardzo efektywne energetycznie rozwiązanie, znacznie tańsze w eksploatacji od grzałek elektrycznych.

Kolektory słoneczne – ekologiczny sposób na podgrzanie wody basenowej

Jeżeli nie chcemy używać zbiornika przez cały rok i zależy nam tylko na przedłużeniu sezonu kąpielowego o około 2 miesiące, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kolektory słoneczne. Montuje się je na dachu domu lub na ziemi w pobliżu basenu, w miejscu o największym nasłonecznieniu. Zassana ze zbiornika woda nagrzewa się w kolektorach, a potem oddawana jest z powrotem do niecki. Pracą systemu solarnego zarządza automatyczny sterownik – wystarczy ustawić temperaturę, którą chcemy utrzymywać w sezonie. Sama instalacja nie generuje kosztów z tytułu eksploatacji, ponieważ do zasysania wody używana jest pompa obiegowa filtra.

Wymienniki ciepła oraz grzałki elektryczne

Jeżeli instalacja grzewcza w Państwa domu oparta jest na działaniu kotła olejowego lub gazowego, to właśnie wymienniki ze stali szlachetnej mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem – zwłaszcza jeżeli zależy nam na użytkowaniu zbiornika przez cały rok. Atutem są niskie koszty inwestycyjne.

Grzałki elektryczne stosuje się natomiast jedynie w małych, przydomowych basenach – szybko nagrzewają wodę, ale są bardzo drogie w eksploatacji.

Wszystkie prezentowane tutaj rozwiązania można zamówić w firmie Basen Pool Świta – gwarantujemy fachowe doradztwo i szybkie realizacje!

Dla poprawnego funkcjonowania ta strona korzysta z plików cookies - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.