Słowo „sauna” pochodzi z języka fińskiego i choć z tym krajem jest ona utożsamiana, to pierwsze odkrycia archeologiczne wskazują na Azję i VII wiek p.n.e. W tym okresie ówczesny lud Scytów zamieszkujący ten rejon posypywał śniegiem rozżarzone paleniska, by ogrzać chatę. Szybko doceniono korzyści płynące z działania rozgrzanego powietrza, ponieważ tego rodzaju wstępna wersja sauny stała się miejscem niezwykle istotnym dla ludu — głównie świątynią i miejscem spotkań.
Informacje dotyczące wykorzystania gorącej pary odkrywano też w innych miejscach na świecie. Przykładem są Rzymianie i związane z nimi termy, które powstawały ponad 2200 lat p.n.e. Ich zastosowanie przypominało to współczesne, gdyż tamtejsze rzymskie sauny nie pełniły funkcji sakralnej czy miejsca zebrań, jak w przypadku ludu Scytów, a higieniczną, czyli wpływającą na zdrowie i samopoczucie. Dzięki termom wiedza o korzyściach płynących z gorących oparów zaczęła obiegać świat. Nie zapominajmy jednak, że Rzymianie dość mocno inspirowali się greckimi pomieszczeniami, które były rytualnym miejscem oczyszczenia przeznaczonym dla sportowców.
Kultura saunowania w innych krajach
Oczywiście Rzymianie, a wcześniej Scytowie, mieli niemały wpływ na omawianą historię. Jednak to właśnie Finowie stworzyli z sauny obecną część ich kultury, dlatego dajmy im pierwszeństwo w kwestii przytoczenia najciekawszych zwyczajów saunowania. Powszechnie wykonywaną przez nich czynnością jest pieczenie kiełbasek nad piecykiem… i popijanie ich piwem, którego używają też do polewania rozżarzonych węgli. W efekcie w saunie unosi się przyjemny zapach złocistego trunku!
Innym wartym uwagi krajem są Niemcy, a konkretnie “aufguss”, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza napar. Jest to rytuał, który polega na wytworzeniu pachnącej pary poprzez polewanie olejkami eterycznymi rozgrzanych kamieni pieca saunowego. Następnie machając ręcznikiem, mistrz ceremonii rozprowadza zapach po kabinie, gdzie wszyscy uczestnicy odczuwają przyjemne fale gorąca. Można jasno stwierdzić, że w wielu krajach sauna potrafi być niezwykle popularna. Różni się jedynie przebieg rytuału, jednak efekt zawsze jest taki sam — doskonały relaks.